Belépő a pulzuskontroll világába
2013.12.25. 10:33
Futás: 6/50
Km: 44/470
Most hogy megnéztem, mit ír a My Asics, megint más számokat mutat az oldal, hogy hány futás és hány km vár még rám. Sebaj!
A nagy újdonság, hogy nemrég megtudtam, hogy bizonyos Polar órákat lehet már egészségpénztár számlára is vásárolni, és így én is szert tettem végre egy GPS-es pulzusmérő órára. Kicsit az is benne volt, hogy imádom ezeket a kis kütyüket, és ez jó motiváció lehet a maratonra és a felkészülésben is biztosan segíthet. Persze erről szólt a vasárnapi edzés, hogy kipróbáljam az új órámat, hogyan működik, és egyelőre elég zavaros még a dolog. Már korábban is utánaolvastam többször a témának, de most mintha még több kérdésem lenne, hogyan készülhetek fel a legtudatosabban és legalaposabban.
Az első nagy meglepetés az, hogy gyorsan futok magamhoz képest. A napi feladat 10,5 km futás lett volna egy kellemes tempóban, amit én úgy fordítok le magamnak, hogy leginkább a könnyed, esetleg a közepes sportzónában kellett volna futnom, azaz 65-74 %-os pulzussal vagy 74-82 %-ossal. Ezzel szemben azonban én a 11,25 km távnak a nagy részét a közepes (70%), illetve kisebb részét az erős (22%) sportzónában futottam le. Lényegében mindent, ami nem a bemelegítés vagy a lámpánál lassítás volt. Nagyon meglepett, hogy a könnyed zóna mennyire lassú kocogás. Mivel lassú futó vagyok, mindig azt gondoltam, hogy az én kis edzéseim is lassúak, semmi megerőltetés, egyenletes csigatempó. De mint kiderült, annál azért egyel gyorsabb (a pulzusomhoz képest!), mert a normál, megszokott tempómon 150 körüli/feletti a pulzusom, míg ekkor még viszonylag lassú a haladásom, olyan 7 min/km. Ami mit jelent? Hogy nagyon jól elműködöm a 145-150-ös pulzusszámmal hosszú távon, ez egy ideális és hosszasan tartható megerőltetés a számomra, lényegében ez az az állapot, amikor azt érzem, hogy az idők végtelenségéig tudnék így futni. Viszont, ettől sokat ne várjak. Fejlődni ettől nem fogok sokat, mert ez egy elég lassú tempócska. Ha szeretnék valamivel gyorsabban futni, azaz 6 min/km-es sebességgel, amit eddig szintén tudtam 10 km-en tartani, akkor vajon az milyen pulzustartományba eshet? Olyankor végig 160 körüli pulzussal pörgök?
Nagyon érdekes látni a pulzust is a futáshoz, de még azért nagyon bele kellene mélyednem a dologba, hogy tudjam, pontosan hogyan tudom az előnyömre fordítani ezt az újabb információt. Korábban azt gondoltam, hogy majd most kapok akkor még egy maratoni edzéstervet a Polartól is, ami ráadásul szívritmusra is épít. Sajnos ez nem igazán jött be: csak két héttel a maraton utánra tudom kiválasztani a legközelebbi időpontot, amikorra még hajlandó felkészíteni, tehát mondhatjuk, hogy ez az edző nem vállalt már az idő rövidsége miatt, és nem akarja megérteni, hogy már pár hete kimondottan erre edzek. Ami miatt elfogadom ezt, az az, hogy a Polar edzésterve amúgy sem olyan rugalmas, mint a My Asics-é, azaz nem tudom megadni, hogy heti hány futást tudok bevállalni, és mennyire akarok kemény edzéseket.
Viszont nagyon tetszett az edzés értékelése, hogy mire is volt mindez jó, amit én csináltam:
Steady state training+
A stratégia tehát egyelőre nem változik, marad a My Asics terve, én pedig figyelem közben a pulzusomat, a zónáimat, és utánaolvasok, hogy mit hogyan is érdemes csinálni!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.